Těchto 10 způsobů vám ukáže, jak ušetřit za energie

Pokud hledáte způsoby, jak snížit své měsíční účty za energie, jste na správném místě. V následujícím článku vám představíme 10 praktických tipů, jak ušetřit za elektřinu a plyn. Bez ohledu na to, zda jste majitel domu nebo nájemník, tyto rady vám pomohou snížit náklady a zároveň přispět k ochraně životního prostředí.

1. Investujte do energeticky úsporných spotřebičů

Energeticky úsporné spotřebiče mohou být na první pohled dražší, ale v dlouhodobém horizontu vám pomohou ušetřit peníze na účtech za elektřinu. Když budete kupovat nové spotřebiče, hledejte ty, které mají energetický štítek co nejblíže A+++ a vyvarujte se spotřebičům z označením G. Kromě třídy energetické účinnosti štítek také uvádí další informace, jako je roční spotřeba energie, kapacita, hladina hluku a další specifické informace v závislosti na typu spotřebiče. Má to smysl řešit u ledničky, pračky, myčky nebo televize. Vysokou účinností a efektivní spotřebou se vyznačují například spotřebiče Gorenje, na které můžete využít 15% slevový kód platný na Gorenje.cz pro všechno nezlevněné zboží. Což vám při výbavě domácnosti může ušetřit pěkné peníze.

2. Využijte přírodní světlo

Pokud je to možné, využívejte přírodní světlo místo elektrických světel. Otevřete záclony nebo žaluzie během dne a využijte sluneční světlo. Večer si můžete rovněž posvítit svíčkami a dopřát si tak trochu romantiky. Buďte ale opatrní a svíčku umístěte vždy poblíž přívodu vody pro případ, že byste ji omylem převrhli a mohli tak vyhořet.

3. Udržujte své spotřebiče v dobrém stavu

Pravidelná údržba spotřebičů může snížit jejich energetickou spotřebu. Například prach v lednici může zvýšit její energetickou spotřebu až o 25%. A ještě více vám může navýšit spotřebu neodmražená mraznička.

4. Izolujte svůj dům

Energie na vytápění nebo dokonce chlazení patří k největším žroutům v domácnosti. Dobrá izolace může značně snížit náklady na vytápění a chlazení. Zkontrolujte, zda jsou vaše okna, dveře a střecha správně izolovány.

5. Nastavte termostat na optimální teplotu

Zkuste nastavit termostat na nižší teplotu v zimě a na vyšší teplotu v létě. Každý stupeň, o který snížíte nebo zvýšíte teplotu, může ušetřit až 5% na nákladech na vytápění nebo chlazení. Sledujte také venkovní teplotu a větrejte vždy jen v době, kdy je to nejvýhodnější pro udržení optimální vnitřní teploty. Podrobněji se tomuto tématu věnuje tento článek o větrání v létě.

6. Nabíjejte svou elektroniku chytře

Tento odstavec má největší smysl pro majitele bateriových systémů, jako jsou elektromobily, plug in hybridy nebo záložní baterie v domácnosti. Tam má smysl nabíjet během energeticky výhodnějšího tarifu nebo dokonce i zvážit instalaci fotovoltaické elektrárny.

U menších spotřebičů jako jsou telefony nebo notebooky budou rozdíly při nabíjení během vysokého a nízkého tarifu nepatrné. Tam se stačí držet jen toho, že po nabití odpojíte nabíječku ze zásuvky, protože žere určitý proud i když nenabíjí.

7. Vypínejte spotřebiče, když je nepoužíváte

Mnoho spotřebičů spotřebovává energii i v režimu pohotovosti. Když je nepoužíváte nebo víte, že teď pár dní doma nebudete, vypínejte je nebo je odpojte od zásuvky. To platí třeba pro WiFi router, televizi, tiskárnu nebo reproduktory. Hodí se pro to například prodlužovačky s vypínačem u pracovního stolu, kde najednou vypnete všechnu nepoužívanou elektroniku při odchodu z domácnosti.

8. Ušetřete na vodě

Snížení spotřeby vody může také snížit náklady na energie, protože ohřev vody je jednou z nejnákladnějších částí spotřeby energie. Zkuste instalovat úsporné sprchové hlavice nebo omezovače průtoku vody.

9. Měňte světelné zdroje za LED

LED žárovky spotřebovávají méně energie a trvají déle než tradiční žárovky. I když jsou dražší na nákup, ušetříte na nákladech na energii a výměně žárovek. A to znatelně, protože berou 5krát až 10krát méně energie při stejném světelném efektu jako klasická wolframová žárovka.

10. Zvolte dodavatele energie s výhodným tarifem

Porovnejte nabídky různých dodavatelů energie a zvolte ten, který nabízí nejvýhodnější tarif pro váš domov a životní styl. Roli hraje aktuální ekonomická situace. Pokud jsou ceny energií na historických maximech, určitě nevolte dlouhou dobu fixace. Pokud jsou zastropované ceny energií, tak jako teď v roce 2023, může se vám vyplatit tarif za spotové ceny.

Tyto tipy jsou snadno proveditelné a mohou mít velký dopad na vaše měsíční účty za energie. Ušetřit za elektřinu a plyn nemusí být složité. S trochou plánování a úsilí můžete snížit své náklady a zároveň přispět k ochraně životního prostředí.

Sdílet

V kategorii

Přečtěte si také

Zaplo.cz

Zaplo.cz je velmi známé z TV reklam a umožňuje krátkodobé půjčky dokonce bez úroků.

Výhody

✓ Bezúročná půjčka do 30 dní

✓ Ideální před výplatou, pokud splatíte v bezúročné lhůtě

První půjčka do 16 000 Kč zdarma

mBank

Věříme, že banka by měla být jednoduchá, abyste měli čas na to, co je pro vás v životě důležité.

Výhody

✓ Úrok 4,9 - 9,9 % p.a.

✓ Již do 8 minut na vašem účtě

✓ Půjčky od 10 000 Kč do 1 000 000 Kč

✓ Soutěž o iPhone

✓ Splácíte 12 - 96 měsíců

Equa bank

Equa bank nabízí jednoduché, srozumitelné a transparentní služby osobního i firemního bankovnictví

Výhody

✓ Jednoduché bankovnictví

✓ Za běžné služby nic neplatíte

✓ Výběry zdarma

Twisto

Nejlepší je nežít od výplaty k výplatě a mít rezervu. Ale když už vám peníze před výplatou dojdou

Výhody

✓ Dobrý kurz v zahraničí

✓ Odložené platby

✓ Cashback

✓ Bez úroku, když zaplatíte včas