Efektivní větrání je základ, zvlášť v posledních letních dnech, kdy v Česku teploty překračovaly i 35 stupňů celsia je nejen venku, ale i v interiérech k nevydržení. Někdo si k příjemnější teplotě dopomáhá klimatizací, ale to s sebou nese vysoké pořizovací i provozní náklady, díky rostoucím cenám energií. Máme i způsoby, jak snížit teplotu v bytě nebo kanceláři úplně zdarma.
Větrejte hlavně přes noc
Větrat více neznamená lépe. Zvlášť, když je venku horký vzduch, tak ho otevřeným oknem nechcete dostávat dovnitř. K intenzivnímu větrání využijte teplotní minima, která nastávají v noci. I dnům v létě, kdy je venku přes den 30 stupňů většinou předchází noc, kdy teploty klesnou pod 20 stupňů. To je ta chvíle, kdy máte mít otevřená okna a po probuzení třeba v 7 ráno je můžete zavřít a užívat si příjemný chládek po celý den.
Pokud máte dům nebo byt orientovaný na více světových stran, tak se vyplatí větrat z té strany, kde je zrovna stín. Vycházející slunce z východu bude stěnu rychle oteplovat, zatímco ze západní nebo severní strany máte stále krásně ochlazený vzduch. Odpoledne a večer se naopak snažte využít jinou stranu pro větrání, než západ.
Pasivní prvky, které vám pomůžou k příjemnější teplotě
Na prostupnost tepla do interiéru má vliv řada faktorů budovy. Zateplení stěn a střechy nemá svůj význam pouze v zimě na ušetření za topení, ale i v létě. Dále vám k tomu může pomoci barva budovy a střechy – čím tmavší, tím více světla se promění v teplo. Moderní vychytávkou jsou venkovní žaluzie, které se ohřívají venku, a proto nepřenáší teplo do interiéru.