Jak požádat o příspěvek na bydlení

Máte pocit, že vám výdaje na bydlení vezmou větší kus vaší výplaty, než by bylo záhodno? Žádný strach, naše vláda na vás nezapomněla a nabízí vám skvělou možnost v podobě štědrého příspěvku na bydlení, který byl speciálně upraven pro rok 2023. Jestli vaše bydlení polyká více než třetinu čistého měsíčního příjmu, můžete o příspěvek požádat a ušetřené peníze investovat třeba do sebe, k naplnění hladového bříška nebo nákupu čehokoliv ve slevě, po čem zrovna toužíte.

Ať už máte domek se zahrádkou, byt v rušném městě, nebo se schováváte před lidmi v útulné chaloupce u lesa – pokud splňujete výše uvedené podmínky, tento sociální příspěvek je tu pro vás. Pojďme se proto společně podívat na detaily této skvělé možnosti, jak ušetřit a zvýšit svůj životní standart a ušetřit nejen na energiích, ale i na samotném bydlení.

Jak podat žádost o příspěvek na bydlení?

Podání žádosti o příspěvek na bydlení je možné online přes IDENTITU OBČANA nebo tradiční cestou – osobně, pomocí pošty, emailem s elektronickým podpisem či také přes datovou schránku. Při podání mimo online systém je nutno doložit totožnost, příjmy za poslední tři měsíce, náklady na bydlení, případně výživné a další dokumenty vztahující se k bydlení.

Jaká je výše příspěvku na bydlení?

Výše příspěvku je pro každou rodinu či jednotlivce zcela individuální. Může být několik stovek, ale i několik tisíc korun. V zásadě ale platí, že čím větší máte nájem a čím nižší příjem, tím více dostane od státu na příspěvku. Podívejte se proto na tuto orientační kalkulačku a zjistěte, kolik byste dostali přispěno zrovna vy.

Kdo má právo na příspěvek na bydlení?

Pokud rodina či jednotlivci utratí více než 30 % svého čistého příjmu za bydlení, můžou požádat o tento příspěvek. Platí to pro všechny, kdo bydlí v bytě nebo domě, nezávisle na tom, jestli v něm bydlí na základě nájmu, podnájmu či vlastního práva, a dokonce i pro ty, kdo bydlí v rekreačním objektu s podmínkami pro celoroční bydlení.

Jak dlouho trvá vyřízení žádosti o příspěvek na bydlení?

Doba vyřízení příspěvku na bydlení se může lišit v závislosti na konkrétních okolnostech a pracovní zátěži příslušného úřadu práce. Obvykle se proces může pohybovat od několika týdnů do několika měsíců. Pro více informací kontaktujte telefonicky vám příslušný úřad.

Závěrem

Vzhledem k rostoucím výdajům na bydlení představuje příspěvek na bydlení vítanou úlevu pro mnohé domácnosti či osoby, co žijí samy. Záměrem tohoto příspěvku je poskytnout podporu těm, kteří ji nejvíce potřebují, a zajistit, aby výdaje na bydlení nezatěžovaly rodinný rozpočet nad míru únosnosti. Je důležité, aby si žadatelé byli vědomi svých práv, znali podmínky nároku a postupovali správně při podávání žádosti. Příspěvek na bydlení je tak více než jen finanční pomoc; je to krok ke spravedlnosti a zajištění důstojného bydlení pro všechny.

Sdílet

V kategorii

Přečtěte si také

Zaplo.cz

Zaplo.cz je velmi známé z TV reklam a umožňuje krátkodobé půjčky dokonce bez úroků.

Výhody

✓ Bezúročná půjčka do 30 dní

✓ Ideální před výplatou, pokud splatíte v bezúročné lhůtě

První půjčka do 16 000 Kč zdarma

mBank

Věříme, že banka by měla být jednoduchá, abyste měli čas na to, co je pro vás v životě důležité.

Výhody

✓ Úrok 4,9 - 9,9 % p.a.

✓ Již do 8 minut na vašem účtě

✓ Půjčky od 10 000 Kč do 1 000 000 Kč

✓ Soutěž o iPhone

✓ Splácíte 12 - 96 měsíců

Equa bank

Equa bank nabízí jednoduché, srozumitelné a transparentní služby osobního i firemního bankovnictví

Výhody

✓ Jednoduché bankovnictví

✓ Za běžné služby nic neplatíte

✓ Výběry zdarma

Twisto

Nejlepší je nežít od výplaty k výplatě a mít rezervu. Ale když už vám peníze před výplatou dojdou

Výhody

✓ Dobrý kurz v zahraničí

✓ Odložené platby

✓ Cashback

✓ Bez úroku, když zaplatíte včas