Kdy je termín výplaty? A kdy obvykle přijde na váš účet?

Každý měsíc přijde výplata na účet více než čtyřem milionům Čechům výplata na jejich účet po tvrdě odpracované práci. A kdy je to radostné datum, kdy výplata přijde na váš účet? To může být různé, záleží na vašem zaměstnavateli, a hlavně na vaší pracovní smlouvě. Pojďme se podívat, jaká je v Česku praxe a zákony.

Nejpozději do konce měsíce

Pokud není určeno jinak, tak je dle zákoníku práce mzda splatná nejpozději do konce následujícího měsíce. Například za odpracovaný měsíc leden vám zaměstnavatel může poslat výplatu až 28. února. Pokud máte zrovna to štěstí (nebo tu smůlu), že je přestupný rok, tak si můžete počkat ještě o den déle.

Typicky je to dříve

Většina slušných zaměstnavatelů ale nečeká až do úplného konce měsíce. V korporacích se většinou mzda vyplácí do 20. dne v měsíci. Může to být stanoveno v pracovní smlouvě. Ale záleží samozřejmě na více faktorech jako jsou víkendy, svátky, vaše banka nebo taky na tom, jak se vyspala účetní.

Mějte stejnou banku

Pokud vám pomůže mít výplatu na účtě aspoň o den dřív, zvažte založit si účet u stejné banky jako má váš zaměstnavatel. Pak vám přistane výplata na účtě ihned. A pokud účetní zašle výplaty v pátek odpoledne, tak dokonce dostanete výplatu o tři dny dřív než vaši kolegové, kteří mají jinou banku.

Patnáct dní a dost

A kolik se může maximálně zaměstnavatel s výplatou zpozdit, aby mu to ještě prošlo? Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí mzdu ani do 15 dní po uplynutí doby splatnosti, máte právo okamžitě zrušit pracovní poměr. Máte pak samozřejmě nárok po zaměstnavateli tuto mzdu vymáhat, a to i za každý odpracovaný den před zrušením pracovního poměru.

Post Tags

Share

Přečtěte si také

Zaplo.cz

Zaplo.cz je velmi známé z TV reklam a umožňuje krátkodobé půjčky dokonce bez úroků.

Výhody

mBank

Věříme, že banka by měla být jednoduchá, abyste měli čas na to, co je pro vás v životě důležité.

Výhody

Equa bank

Equa bank nabízí jednoduché, srozumitelné a transparentní služby osobního i firemního bankovnictví

Výhody

Twisto

Nejlepší je nežít od výplaty k výplatě a mít rezervu. Ale když už vám peníze před výplatou dojdou

Výhody